1 Kilo Vermek için Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

1 Kilo Vermek için Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

Başarılı kilo verme sürecinin bir parçası, haftalık kilo kaybınız için bir hedef oluşturmaktır. Çünkü hedefleriniz ilerlemenizi ölçmek için bir standart sağlar. 1 haftada 1 kilo vermek için diyet ve egzersiz programınızı ayarlamak hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Kilo vermek hiç de kolay değilken, arkasındaki temel prensip basittir: her gün aldığınızdan daha fazla kalori yakarak bir kalori açığı yaratmak. Vücudunuzun günlük temel fonksiyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu kaloriden daha azını aldığınızda veya daha fazlasını yaktığınızda ortaya bir kalori açığı çıkar. Bu kalori açığı bedeninizi enerji üretmek için yağ depolarını ve kas dokusunu kullanmaya zorlar.

Bununla birlikte her birey birbirinden farklı olduğu için, yakılması gereken kalorinin tam miktarını hesaplamak için genel geçer bir kural yoktur. Burada bazal metabolizma hızı, vücut yağ yüzdesi, kat kütlesi, egzersizde harcanan enerji miktarı gibi hesaplanması gereken kriterler vardır. Burada 1 haftada 1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerektiğine dair ortalama değerler verilmiştir.

1 kg vücut yağında yaklaşık 7.700 kalori vardır. Bu nedenle haftada 1 kilo vermek için 7,700 kalori harcamanız veya zayıflamak için günde 1.100 kalori yakmanız gerekir.

Bu hesaba göre günde 500 kalori yakmak ayda yaklaşık 2 kilo verdirir.

1 saat yürüyüş kaş kalori yakar?

 

Her gün 10.000 adım yürümek, haftada yaklaşık 3.500 kalori yakar. Haftada 3.500 kalori yakmak 500 gram yağ yakar – bu yüzden yürüyüş rutininizi sağlıklı ve makul bir diyetle birleştirdiğinizde haftada 500 gr – 1 kg kaybedebilirsiniz.

1 kilo vermek için kaç kalori almalısınız?

 

Öncelikle vücudunuzun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için günde minimum ihtiyaç duyduğu kalorinin bilinmesi gerekir. Bazal metabolizma hızı, egzersizde harcanan enerji miktarı ve vücut yağ yüzdesi de hesaplandıktan sonra kişinin günlük minimum kalori ihtiyacı ortaya çıkar. Burada verilen değerlerin tamamen genel geçer olduğunu ve 1 kilo vermek için kaç kalori almanız gerektiği konusunda en sağlıklı bilgiyi sizinle ilgili gerekli ölçümleri yapan beslenme uzmanınızdan alabileceğinizi unutmamalısınız.

Ortalama bir kişinin metabolizması günde 1,800–2,500 kalori yakar. Diyetinizi bu aralıkta tutarak çok daha yoğun egzersiz yaparsanız ya da normal aktiviteyi sürdürerek bu değer aralığından daha az kalori alırsanız kilo verebilirsiniz. Ancak her iki durumda da günlük kaloriniz 2,000 kaloriye yakındır.

Eğer bazal metabolizma hızınız günde 1,600 kalori ise günde 1000 kalori gıda tüketerek ve egzersizle günde 500 kalori yakarak haftada bir kilo verebilirsiniz.

Elbette bunu deneyebilir ve burada tespit edilenlerden daha fazla veya daha az kilo verdiğinizi fark edebilirsiniz. Bu nedenle sonuçlarınızı izlemek ve kilo verme programınızı ilerlemenize göre ayarlamak önemlidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir