Bir Ayda 7 Kilo Vermek Sağlığınıza Nasıl Etki Eder?

Bir Ayda 7 Kilo Vermek Sağlığınıza Nasıl Etki Eder?

Her geçen gün, iki günde 2 kilo, 15 günde 7 kilo ya da bir ayda 10 kilo verdiren yeni bir şok diyet listesi ortaya çıkmaktadır. Bu vaatler özellikle yakında düğün, nişan gibi büyük bir etkinliğiniz varsa çok cazip gelebilir ancak hedefler gerçekçi ve sağlıklı değildir. Her konuda olmasa da, çoğu beslenme uzmanı yavaş ve istikrarlı bir diyet programı uygulamanın sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin anahtarı olduğu konusunda aynı fikirdedir.

Şok Diyetin Zararları

Hızlı kilo verme vaadinde bulunan diyet programlarına şok diyet denir. Bu diyetler başlangıçta iddialarını yerine getirirken pek çok risk de taşır. Hızlı kilo verme uzun vadede metabolizmanızı yavaşlatır ve ileride daha fazla kilo almanıza yol açabilir. Şok diyetler genellikle tüm gıda gruplarını ortadan kaldırır ya da aldığınız besinlerin miktarını ve türlerini sınırlayarak sadece birkaç yiyeceğe izin verir. Hangi gıda maddelerini ortadan kaldırdığına bağlı olarak, şok diyetler kendinizi çok bitkin hissetmenize neden olabilir çünkü vücudunuz ihtiyacı olan enerjiden yoksundur. Özellikle başlarda büyük miktarda kilo verebilirsiniz ancak bu kilo kaybının çoğu su ve kastır.

Bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu pek çok hastalığa açık hale getiren şok diyetlerin kalp krizi riskini de artırdığı görülmüştür.

Diyet Yaparken Bir Ayda Kaç Kilo Vermek İdealdir?

Her insan farklıdır, bu yüzden bir kilo verme programını izlediğinizde ne kadar kilo vereceğinizi söylemenin kesin bir yolu yoktur ancak güvenli ve gerçekçi bir hedef haftada yaklaşık 0,5 – 1 kg veya ayda yaklaşık 2 – 4 kg’dır. Dolayısıyla bir ayda 7 kilo vermek sağlıklı değildir. Kilo verme programına yeni başladığınızda, önceleri daha hızlı kilo vermeniz olağandır ancak vücudunuz bu yeni sürece alıştıkça kilo verme yavaşlama eğilimi gösterir. Kiloları yavaş yavaş veren kişilerin, uzun vadede programa sadık kalma ve kilolarını geri almama olasılıkları daha yüksektir.

Bir kilo, yaklaşık 7700 kaloriye eşit olduğundan, ayda 2 ila 4 kg vermek için haftada 7700 kalori için günde 1.100 kalori harcamanız gerekir. Bir kalori açığı, aldığınızdan daha fazla kalori yaktığınız anlamına gelir. Bir kalori açığı yaratmanın en iyi yolu, diyet ve egzersiz kombinasyonudur. Örneğin mevcut kalori alımınızı günde 500 kalori kesmek ve her gün 600 kalori yaktıran 1 saatlik eliptik bisiklet antrenmanı yapmak, haftada 7.700 kalori açığı yaratacaktır.

Sağlıklı Bir Diyet Listesi Neler İçermelidir?

Beslenme açısından bakıldığında, dengeli beslenmenin altı ana bileşeni vardır: karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve su. Sağlıklı bir diyet listesi vücudun ihtiyaç duyduğu tüm gıdaları içermeli ve makul kalori kısıtlaması ve fiziksel aktiviteyle kalori açığı yaratacak şekilde düzenlenmelidir.

Sağlıklı bir diyet listesi, tavuk, balık ve fasulye, bol meyve ve sebze ve yulaf ve kinoa gibi tam tahıllar gibi yağsız proteinleri içermelidir. Ayrıca avokado ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ve yeterli miktarda su içerir.

Karbonhidratlar:

Karbonhidratlar karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan bileşiklerdir ve genellikle yapılarına ve sindirilebilirliklerine göre sınıflandırılırlar. Vücudun işlevleri için enerji sağlayan karbonhidratlar, tahıllar, ekmek, pirinç, makarna, meyve, sebze, bakliyat, süt ürünleri ve şekerden elde edilir. Lif ayrıca karbonhidrat grubunun bir parçasını oluşturur.

Yağlar:

Yağlar, lipitler olarak bilinen bir grup bileşiğin parçasıdır. Bunlar ayrıca karbon, hidrojen ve oksijenden oluşur ve vücudun yalıtımını sağlayarak (sabit bir sıcaklığın korunmasına yardımcı olur), hormonların üretimine ve vitaminlerin emilimine katılarak vücut için önemli bir enerji kaynağıdır. Ana besin kaynakları arasında et, balık, süt ürünleri, sıvı yağlar ve yemeklik yağlar (tereyağı, margarin, ghee) yer alır.

Protein:

Yağlar ve karbonhidratlar gibi proteinler de karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan kompleks bileşiklerdir. Ayrıca ana bileşimlerinin bir parçası olarak azot içerirler. Proteinler, vücudun hücrelerine yapı kazandırır ve hücre büyümesi, onarımı ve bakımı için önemlidir. Kemikler, deri, kas ve organlar dahil olmak üzere vücutta her türlü dokunun içinde yer alırlar. İyi protein kaynakları et, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller, tahıllar, kuru yemiş ve tohumlardır.

Vitaminler:

Vitaminler, sağlık için gerekli, doğal olarak bulunan kimyasallardır. Besin, vitaminlerin ana kaynağı olmasına rağmen, bunların bir kısmı başka yollarla elde edilir. D vitamini, doğal güneş ışığının yardımıyla ciltte sentezlenir ve K vitamini ve biyotin bağırsaktaki mikroorganizmalar tarafından üretilir. Vitaminler yediğimiz gıdaların çoğunda az miktarda bulunurlar.

Mineraller:

Mineraller kayalardan ve metal cevherlerinden çıkan, sağlık için gerekli olan maddelerdir. Mineraller, yediğimiz bitki bazlı veya hayvan bazlı gıdalar ve bir dereceye kadar içme suyu ile vücuda girer. Mineraller vücut için çok küçük miktarlarda gereklidir. Metabolizmayı düzenlemek için vücut dokusunu yapmak ve yıkmak için birlikte çalışırlar.

Su:

Su, insan vücudunun yaklaşık yüzde 80’ini oluşturur. Sıcaklık kontrolünü sağlar ve organizmadaki kimyasal reaksiyonların kolaylaştırıcısı olarak görev alır. Yeterli hidrasyon seviyelerini korumak için vücut gözeneklerden su ve tuzları salgılayarak terler. Bu nedenle vücudun bol miktarda sıvı aldığından emin olmak son derece önemlidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir