Kilo Vermenin Kişinin Boy Uzamasında Etkisi Var Mıdır?

Kilo Vermenin Kişinin Boy Uzamasında Etkisi Var Mıdır?

Sağlığa pek çok yararı olan kilo verme sürecinin sonunda birçok insan zayıflayınca boyun gerçekten uzayıp uzamayacağını merak eder. Kilo verdikten sonra daha ince ve uzun bir görünüme sahip olacağınız doğrudur. Ayrıca kilo vermek duruşunuzu da etkileyebilir ve daha uzun görünmenizi sağlayabilir. Ancak gerçek şu ki, belirli bir yaştan sonra vücudunuzun büyümesi duracaktır.

Nihayetinde boyunuzun büyüme şeklinize ve genetiğinize bağlı olduğunu akılda tutmak önemlidir.

Örneğin ergenlik çağında obez olanların büyüme sürecinde boylarının daha az uzadığı görülmüştür. Dolayısıyla genetik dışında beslenme ve yaşam koşulları da büyüme çağında boyunuzun uzamasını etkileyen faktörlerdir. Büyüme kıkırdaklarınız henüz kapanmamışsa, maksimum boy potansiyelinize ulaşma şansınızı arttırmak için birkaç yolu deneyebilirsiniz. Bu büyüme kıkırdaklarının 20’li yaşların ortasında kapanması muhtemeldir. Bu nedenle obez çocukların ve gençlerin büyüme çağını tamamlamadan kilo vermeleri boy uzama süreçlerinin devamına katkıda bulunabilir.

Sadece birkaç kilo fazlanız varsa, bu kiloları vermeniz boyunuzda bir fark yaratmaz.

Omurganızı dikleştirebilecek pilates, yoga gibi düzenli ve fonksiyonel egzersizleri yapmanız durumunda postürünüzün düzelmesiyle daha uzun görünmeniz mümkün olabilir.

Klinik olarak obez iseniz bu durumda vücut ağırlığınızın önemli bir miktarını kaybetmenizin boyunuzu uzatabileceğine dair kanıt sunan bilimsel bir çalışma vardır. İsrailli beyin ve sinir cerrahı Zvi Lidar ve meslektaşlarının yürüttüğü, 2012 yılında yayınlanan klinik bir çalışmada, morbid obez hastalarda kilo kaybından sonra omurlararası disk yüksekliğindeki değişiklikler belgelenmiştir. Kilo vermek için bariatrik cerrahi geçiren otuz morbid obez yetişkinin ameliyattan önceki ve 1 yıl sonraki disk alanı yüksekliği ölçülmüştür. Araştırma sonunda elde edilen sonuca göre; morbid obez hastaların hepsinde bariatrik cerrahiden sonra belirgin kilo kaybı görülmüş ve dördüncü ve beşinci bel omurları arasında sadece bir omurlararası diskte yaklaşık 2 mm’lik bir artış kaydedilmiştir. Araştırmacılar omurlararası disk yüksekliğinin anlamlı ölçüde yeniden yapılandığını belirtmiştir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir